Rregjistrohu ne listen tone:

Rregjistrohu Ç'rregjistrohu
   

Deklarata


Protesta per sinjalistiken - Shtypi

Protesta

"Mjaft" mungesës së sinjalistikës rrugore - Shqip

Aksidentet, 22 viktima vetëm në rrugët e kryeqytetit

23 maj 2007

Të rinjtë e lëvizjes Mjaft kanë protestuar dje kundër mungesës së sinjalistikës rrugore në qytetin e Tiranës, si pasojë e së cilës vitet e fundit kanë gjetur vdekjen dhjetëra qytetarë. Ata zgjodhën për këtë protestë një lagje në afërsi të Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit, ku rruga është shtruar prej më shumë se një viti, por për sinjalistikën e saj, si edhe të shumë rrugëve të tjera të kryeqytetit, askush nuk ka menduar.
Gjatë kësaj proteste, aktivistët e Mjaft kishin përgatitur disa tabela që përdoren për orientimin e trafikut dhe të kalimtarëve. Njëri nga aktivistët vizatoi në akset përbërëse të kryqëzimit ku u zhvillua protesta, fjalën "KUJDES". Sipas tyre nuk kërkohet asgjë më shumë për të përmirësuar këtë situatë në kryeqytet, veçse pak vullnet dhe seriozitet nga ana e pushtetit lokal.
Aksi me më shumë aksidente gjatë vitit 2006, rezulton të jetë autostrada Tiranë-Durrës. Në Tiranë, numri i aksidenteve me pasojë vdekje arriti në 44. Por ajo që të shqetëson më shumë është se gjatë këtyre aksidenteve, pati 22 të vdekur.

Aksidentet, 22 viktima vetëm në rrugët e Tiranës - Albania

Aktivistë të Lëvizjes MJAFT! protestuan dje kundër mungesës së sinjalistikës rrugore në rrugët e qytetit të Tiranës, si pasojë e së cilës vitet e fundit kanë gjetur vdekjen dhjetëra qytetarë.

Ata zgjodhën për këtë protestë një lagje në afërsi të Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit, ku rruga është shtruar prej më shumë se një viti, por për sinjalistikën e saj, si edhe të shumë rrugëve të tjera të kryqytetit, askush nuk ka menduar.

Leart Kola, aktivist i MJAFT! tha se, “Bashkia e Tiranës nuk mund të vazhdojë të bëjë më projekte gjysmake si dhe të harrojë në mënyrë absurde se pas shtrimit të një rruge, duhet vendosur sinjalistika që do të mund të mrbojë kalimtarët dhe do të disiplinojë trafikun”. Sipas MJAFT! arsyeja e shumë aksidenteve me pasojë edhe vdekjen, në zonat urbane dhe vecanërisht Brenda kryeqytetit, është mungesa e sinjalistikës rrugore.

Gjatë kësaj proteste, aktivistët e MJAFT! kishin përgatitur disa tabela që përdoren për orientimin e trafikut dhe të kalimtarëve. Njëri nga aktivistët vizatoi në akset përbërëse të kryqëzimit ku u zhvillua protesta, fjalën “KUJDES”. Sipas Klubit të Tiranës nuk kërkohet asgjë më shumë për të përmirësuar këtë situatë në kryeqytet, vecse pak më shumë vullnet dhe seriozitet nga ana e pushtetit lokal.

Sipas statistikave zyrtare të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë, vitet e fundit është rritur frikshëm numri i aksidenteve me pasojë vdekjen, brenda zonave urbane dhe në akset nacionale. Aksi me më shumë aksidente gjatë vitit 2006, rezulton të jetë autostrada Tiranë-Durrës. Ndërkohë që në Tiranë, numri i aksidenteve me pasojë vdekje arriti në 44. Por ajo që të shqetëson më shumë është se gjatë këtyre aksidenteve, pati 22 të vdekur vetëm në zonën urbane (pra brenda Tiranës) dhe 22 të tjerë në akset kryesore që e lidhin kryeqytetin me qytetet e tjera. Të paktën brenda qytetit të Tiranës, një ndër arsyet kryesore që shkaktoi këto aksidente ishte dhe mungesa e sinjalistikës rrugore.

MJAFT, kunder mungeses se sinjalistikes ne Tirane - Shekulli

Aksidentet, 22 viktima vetëm në rrugët e Tiranës

Aktivistë të Lëvizjes MJAFT! (Klubi i Tiranës), protestuan sot kundër mungesës së sinjalistikës rrugore në rrugët e qytetit të Tiranës, si pasojë e së cilës vitet e fundit kanë gjetur vdekjen dhjetëra qytetarë.

Ata zgjodhën për këtë protestë një lagje në afërsi të Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit, ku rruga është shtruar prej më shumë se një viti, por për sinjalistikën e saj, si edhe të shumë rrugëve të tjera të kryqytetit, askush nuk ka menduar.

Leart Kola, aktivist i MJAFT! tha se, “Bashkia e Tiranës nuk mund të vazhdojë të bëjë më projekte gjysmake si dhe të harrojë në mënyrë absurde se pas shtrimit të një rruge, duhet vendosur sinjalistika që do të mund të mrbojë kalimtarët dhe do të disiplinojë trafikun”. Sipas MJAFT! arsyeja e shumë aksidenteve me pasojë edhe vdekjen, në zonat urbane dhe vecanërisht Brenda kryeqytetit, është mungesa e sinjalistikës rrugore.

Gjatë kësaj proteste, aktivistët e MJAFT! kishin përgatitur disa tabela që përdoren për orientimin e trafikut dhe të kalimtarëve. Njëri nga aktivistët vizatoi në akset përbërëse të kryqëzimit ku u zhvillua protesta, fjalën “KUJDES”. Sipas Klubit të Tiranës nuk kërkohet asgjë më shumë për të përmirësuar këtë situatë në kryeqytet, vecse pak më shumë vullnet dhe seriozitet nga ana e pushtetit lokal.

Sipas statistikave zyrtare të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë, vitet e fundit është rritur frikshëm numri i aksidenteve me pasojë vdekjen, brenda zonave urbane dhe në akset nacionale. Aksi me më shumë aksidente gjatë vitit 2006, rezulton të jetë autostrada Tiranë-Durrës. Ndërkohë që në Tiranë, numri i aksidenteve me pasojë vdekje arriti në 44. Por ajo që të shqetëson më shumë është se gjatë këtyre aksidenteve, pati 22 të vdekur vetëm në zonën urbane (pra brenda Tiranës) dhe 22 të tjerë në akset kryesore që e lidhin kryeqytetin me qytetet e tjera. Të paktën brenda qytetit të Tiranës, një ndër arsyet kryesore që shkaktoi këto aksidente ishte dhe mungesa e sinjalistikës rrugore.


 

 
 

17 Shtator 2014
Ministria e Mirėqenies Sociale dhe Rinisė, nė bashkėpunim me disa nga organizatat e shoqėrisė civile, pjesė e rrjetit tė The Olof Palme Center Albania dhe organizata tė tjera tė shoqėrisė civile, ėshtė duke pėrgatitur “Planin Kombėtar tė Veprimit pėr Rininė ” 2014 – 2020. me teper

25 Korrik 2014- Levizja Mjaft prezanton studentet fitues te projektit Udhetim ne Europe
Ambasadori gjerman nė Shqipėri, Helmut Hoffman, ju ka bėrė thirrje tė rinjve shqiptarė qė tė mos pėrfitojnė nga liberalizimi i vizave dhe projektet e tjera studimore me vendet e BE, pėr tė kėrkuar azil. me teper

15 Qershor- Strategjia e Rinisė – Pikat kryesore te evidentuara gjate takimeve ne 12 qarqe.
Prej datės 5 – 27 maj ekipi i Strategjisė sė Rinisė udhėtoi nė Durrės, Elbasan, Korēė, Shkodėr, Lezhė, Kukės, Fier, Vlorė, Gjirokastėr, Sarandė dhe Berat pėr tė prezantuar tek studentėt, tė rinjtė dhe pėrfaqėsuesit e organizatave rinore Strategjinė e Rinisė. Pati edhe takime nė Prizren, ku u shkėmbyen eksperienca dhe sugjerime nė lidhje me aplikimin e Strategjisė sė Rinisė. me teper


Me teper Lajme
E ç'rëndësi ka sa vetë e vizitojnë këtë faqe